wtorek, 2 lipca 2013

Warsztaty Wieprzowina Regionalna- Doceń Smak Tradycji

W dniu 18 czerwca 2013 roku, miałem możliwość uczestniczenia w warsztatach "Wieprzowina Regionalna", które odbyły się w kuchni pokazowej producenta mebli  ZAJC. Kilkugodzinne warsztaty prowadził kucharz Adam Michalski.
W części I teoretycznej zostaliśmy zapoznani z rodzimymi rasami świń t.j. rasa puławska, rasa złotnicka biała oraz rasa złotnicka pstra. Dowiedzieliśmy się m.in. w jakich warunkach świnie są hodowane oraz ich pochodzenie. Pan Adam zapoznał nas również z temperaturami pieczenia danych potraw, oraz stopnie wysmażenia mięsa. Kto by pomyślał, aby mięso (np.karkówka) było soczyste i kruche, należy piec je w temp. 140 stopni z termoobiegiem przez ok. 80 min. zależy to również od wielkości naszego kawałka. Zapoznaliśmy się również z innymi technikami obróbki cieplnej np.gotowanie w niskich temperaturach, sous-vide, metoda regeneracji. W domu natomiast najlepiej zaopatrzyć się w termometr do mięsa, dzięki  któremu będziemy mogli sprawdzić, czy nasze mięso jest w środku dobrze upieczone.
W drugiej części mielismy możliwość sprawdzić czy faktycznie wymienione rasy świń są tak smaczne i zupełnie innej jakości niż mięso świń przemysłowych. Na początku spróbowaliśmy żeberek gotowanych metodą sous-vide, czyli przez ok. 12 h w niskiej temp.kolejna do pieca poszła wyżej wymieniona karkówka pieczona w temp. 140 stopni, zrobiła na mnie ogromne wrażenie, że w takiej temperaturze mięso pięknie się upiecze. Mogliśmy spróbować tradycyjnych kotletów schabowych, ewidentnie było czuć różnicę między mięsem obu rodzajów świń. Mieliśmy okazje spróbować również polędwiczek grillowanych jak również polędwicy pieczonej w temp. 62 stopni przez 40 min. Na sam koniec Pan Adam przygotował dla nas specjalne wykwintne danie: flambirowana w żubrówce polędwiczka z borowikami.
Przez kilka godzin skonsumowaliśmy kilkgramy różnych części wieprzowiny.
Dziękuję bardzo organizatorom, za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie, zapewne każde informacje, które mogłem wyciągnąć z tego spotkania wykorzystam w przyszłości. A pozostałym wielkopolskim blogerom dziękuję za miłe popołudnie.
Fot. trufelkowo.blogspot.com
1 komentarz:

  1. Zazdroszczę wszystkim blogerom, którzy mają szanse uczestniczyć w warsztatach. Świetne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń